torek, 22. marec 2011

Rešeljika (Prunus mahaleb) - Yamadori

Te dni sta dve Rešeljiki dopolnili mojo zbirko.

Ena je majhna, nabita, čokata,...druga velika, vitka in zgarana...obe po mojemu okusu.


Rešeljika (Prunus mahaleb)

Rešeljika (Prunus mahaleb)

Rešeljika (Prunus mahaleb) - druga stran

Enhanced by Zemanta

sobota, 19. marec 2011

Bonsaji malo drugače - Flora

Člani Slovenskega bonsaj kluba smo na letošnjem Sejmu Flora v Celju (od 18.03.2011 do 20.03.2011) širši publiki predstavljali osnove bonsajizma. Zraven razstavljenih dreves nekaterih članov, so obiskovalcem bili na voljo praktični prikazi dela na drevesih, pred vsem pa veliko odgovorov na številna vprašanja.

Razstavljeno drevo (Rajko Podgornik Reš)

Zame je bila letošnja "Flora" nova izkušnja. Zraven tega, da sem ob delu na drevesu bil prvič v stiku z večjo množico ljudi, ki me je zelo presenetila z velikim zanimanjem in pred vsem z ogromno vprašanji, sem prvič oblikoval drevo, ki ni moje. Gorazd upam, da si zadovoljen s prvo preobrazbo :).

Razstavljeno drevo (Rajko Podgornik Reš)

Družba je bila kot vedno odlična, zanimanje presenetljivo veliko, ogromno navdušencev, seveda v množici tudi kak negativec ni manjkal, veliko vprašanj, veliko odgovorov,...v vsakem primeru zanimiva izkušnja. Upam, da smo obiskovalcem zadovoljivo odgovorili na vprašanja.  Vsi tisti, ki niso dobili dovolj informacij ali so postali še bolj radovedni, pa vabljeni na spletno stran SBK (največ informacij se najde na forumu).

nedelja, 6. marec 2011

Progetto Futuro - 2 epizoda

In se je zgodilo.

Druga epizoda šole Progetto Futuro je bila okupacija tega vikenda. Pričakovanja ponovno velika, glava malo manj polna kot prvič, definitivno pa ponovno en nov korak, nova znanja, nova izkušnja in zavedanje, da po prvih lahkotnih, osnovnih korakih sedaj sledijo vedno težji in zahtevnejši...

Najprej malo teorije, zatem diskusija, iskanje različnih idejnih rešitev in nato praktično delo z inštruktorjem Ivom Saporiti in njegovim asistentom Mauro Fregaro. Dober vikend, oziroma kot je bilo nekaj krat slišati: "Good Job".













Tudi moj Brin je naredil en korak naprej. Začetek zgodbe Brina je na voljo tukaj.

Brin - Juniperus

petek, 4. marec 2011

Think QandA V0.2. - Komuniciranje

Pa kje si ti, se oglasi zoprnež…a že veš zakaj se ukvarjaš z bonsaji?

Ekola sem razmišljal in razlogov je zelo veliko…univerzalen odgovor verjetno sploh ne obstaja, niti mi ni važen…zanimivi so vidiki. Recimo en zanimiv vidik bonsajizma, ki me pritegne je komunikacija. Seveda je vidikov veliko…oblikovni, umetnostni, naravni, obvladovanje tehnik,…ampak komunikacija se mi zdi v tem trenutku posebej zanimiv vidik.

Z bonsajem se komunicira…sporoča se neka zgodba. En moder možakar, s katerim sem nekoč delal, je enkrat izjavil: »Ni mogoče nekomunicirati«…res je, ni mogoče,...tudi če si tiho komuniciraš, torej se lahko komunicira z vsem, tudi z bonsaji. Ok ful dober razlog, vsi radi komuniciramo. Dejstvo je tudi, da bonsaji sporočajo neko zgodbo, da komunicirajo.

Na razstavah so recimo bonsaji razstavljeni s spremno rastlino in poslikanim zvitkom (Kakemono). Vsak element ima v zgodbi svojo vlogo, svoj del sporočila, ki tvori celotno zgodbo. Spremna rastlina ali predmet prikazuje okolje v katerem drevo živi. Slika na zvitku (Kakemono) je drug element, ki doda svoj del zgodbe, bonsaj je osrednji element zgodbe in tako lahko nekaj sporočamo, izražamo, komuniciramo.

Izziv, ki ga tukaj vidim pa je sledeč…..to je način izražanja, ki smo ga v Evropi in seveda tudi drugod po svetu, prevzeli od Japoncev, Japonci od Kitajcev, ampak oboji so to komunikacijo in celotno simboliko, pomenljivost, ki jo spremlja, razvili skozi dolgo zgodovino…recimo samo Kanji simbolov obstaja več kot 3.000, potem so še razni pomeni zmajev, tigrov,….celoten ceremonialen del predstavitve bonsaja, kot npr. vloga Tokoname in celotna ceremonija do obiskovalca. Vsak tak element ima več pomenov, svoje razloge, odvisno od zaporedja in načina prikaza imajo lahko več različnih pomenov, dodatno globino …in globino te simbolike, so razvili z dolgo tradicijo, zgodovino, ki izvira in se je razvijala iz neke potrebe po tej simboliki in vse to vključujejo v svoje kreacije bonsajev….na ta način predvidevam gojijo in razvijajo svojo lastno kulturno identiteto, izražanje,…tu vidim precej dodane vrednosti…pije vodo.

Pri nas je prva asociacija velike večine ljudi ob besedi bonsaj, Bauhaus. Res je, to je slab primer, največji možni ekstrem, ki me v bistvu ne zanima. Dejstvo pa je, da je percepcija in razumevanje publike pri nas čisto drugačna kot recimo na Japonskem. Ampak hkrati je dejstvo, da ustvarjamo bonsaje tudi mi in želimo komunicirati dobre zgodbe, zgodbe ki pritegnejo, zgodbe, ki je bonsaj iz Bauhausa ne zna povedati.

Ampak ali dejansko v Evropi tudi ljudje, ki se ukvarjamo z bonsaji razumemo vso to ozadje, vso to širino in pomene simbolike, ceremonialnega dela. A je to sploh potrebno razumeti za dobro zgodbo? Ali to mogoče pomeni, da je sporočilnost pri nas omejena? Ali je samo pogojena z drugimi potrebami, kulturnimi, umetniškimi  ali celo zgodovinskimi ozadji in mogoče je to ključ do dobre sporočilnosti, dobre zgodbe, dobrega drevesa, značilnega za naše okolje?

Trenutno si približno domišljam, da razumem, da mora biti dober bonsaj lepo združen v eno celoto, imeti mora rdečo nit, zgodbo. Posoda, korenine, deblo, posamezne veje, krošnja, oblački in razni dodatki kot so zemlja, mah,…. tvorijo celoto in tako dosežeš dobro podobo, design, umetniško sporočilnost, oblikovno skladnost ali kakor koli že to poimenujemo.

In to je to? Se mi zdi, da mora bito več kot samo to…ta je zanimiv, ta del dreves je suh, ker ja vanj udarila strela, res ima dobro gibanje, ki je lepo poudarjeno in elementi na drevesu so skladni z ritmom gibanja, dodelani do najmanjšega detajla, drevo je provokativno, naravo, dinamično,…super, vse to mora biti, to je »minimum«, zelo zahteven in kompleksen, da se razumemo in še zelo veliko rabim, da pridem vsaj do sem. Ampak vseeno me zanima kaj vse je lahko tista dodana vrednost dreves v naših kulturah, ki jo vsaj po mojem videnju, recimo Japonci dopolnjujejo s svojo celotno simboliko, ceremonijo in zgodovino….kaj torej lahko doda drevesu dodatno globino zgodbe?

Celoten postopek transformacije od izhodiščnega materiala do končne oblike?
To je prav gotovo nekaj kar vsaj mene kot začetnika najbolj pritegne…ampak na koncu se razstavlja samo končna podoba.

Ustvarjalec in njegova zgodba, njegova dimenzija umetnosti?
Mogoče pa je dober bonsaj sestavljen iz drevesa, posode in ustvarjalca, njegove zgodbe, duše, ustvarjalnosti, posebnosti,…

Idealizacija in perfekcionizem vseh posameznih elementov?
Pri skoraj vseh najboljših ustvarjalcih v Evropi je to zagotovo jasno…vsaka podrobnost je dodelana do perfekcije in je idealizirana.

A je smiselno ali celo potrebno povzeti in se naučiti razumeti celotno simboliko, recimo od Japoncev, Kitajcev,…jo vključiti v svoje zgodbe?
Skoraj zagotovo ne bomo spremenili te dolge tradicije in osnovnega pomena, vsaj delno bo to vedno pogojeno z izvorom in zato prisotno.

Verjetno je vse to skupaj in še kaj več tisto, kar je dodana vrednost, ki da zgodbi neko dodatno globino, ki skriva neke dodatne prikrite elemente, pomene, dopolnjujoče simbole, ki jih je treba raziskati. Verjetno so prav taka drevesa tista, ki nas najbolj pritegnejo, tista ob katerih se ustavimo za dalj časa in se vrnemo znova in znova.

In to kombinacijo, načine in različne elemente zgodbe mora torej vsak poiskati zase. Ne glede na to kje živi in komu sporoča, da tako na svoj način pove svojo zgodbo…aha, to je to!

Res?

torek, 1. marec 2011

Think QandA V0.1. - Zakaj?

Danes me je nekdo vprašal: »Zakaj se ti ukvarjaš z bonsaji?«

Hm…kaj zdaj zopet hoče ta zoprn tip od mene?  Na prvo žogo čisto preprosto vprašanje, ki ima načeloma zelo preprost odgovor…zato ker me to veseli, ker to rad počnem, bla, bla,..

Ampak  tip se na da in nadaljuje: »A to je odgovor,  edini razlog, ki ga zmoreš - ker te to veseli?«

Ja no in zato ker rad ustvarjam nekaj kar je živo in se nenehno razvija, nekaj kar se nikoli ne konča,  zato ker rad v naravi iščem yamadorije,  zato ker spoznavam različne, zelo zanimive ljudi,  zato ker je kreativno, zato ker se preko tega veliko naučim, ker je področje kjer nikoli ne prideš do konca, ker se navadiš na stvari gledati na dolge proge, ker se naučim biti potrpežljiv, zato ker me to sprošča, zato ker z vsakim drevesom ustvarjaš zgodbo, ki se nikoli ne konča, zato ker je to tudi nek drugačen način komuniciranja, ker je to v osnovi zanimivo, veliko tradicije, modernizma, simbolike, prepletanja različnih tematik, znanj, razmišljanj, več elementov sestavlja celo sliko,….

In tako me ta tip posluša, se smeji in reče: »V bistvu še ne veš prav zares zakaj se ukvarjaš z bonsaji, samo še čakam, da mi prodaš kako klišejsko v stilu, ker je to način življenja.«

In tako sem  cel čas v razmišljal o tem vprašanju in do tega trenutka, ko tole pišem sem prišel do zaključka, da še vedno prav zares ne vem zakaj. Da v tem uživam je jasno, ampak občutek mi pravi, da je zagotovo nekaj več, da je mogoče še neka druga dimenzija, globina tega početja, ki jo bom poskušal raziskati. Radoveden tip, ki me je to vprašal pa se vedno bolj glasno reži…..in načeloma bi mi bilo vseeno za njegov smeh….ampak ta zoprn tip, ki me je to vprašal, sem jaz.

In kaj zdaj?

Nič…nič ne gre takoj, zato sva se z radovednim tipom prav kar zmenila, da mu skozi čas, napišem razmišljanja, ideje in odgovore kar na blog, z vsemi povezanimi temami, ki se navezujejo na to vprašanje,…..on prebere, postavlja nova vprašanja in tako narediva eno stereo-avto-raziskavo in najdeva odgovor, odgovore, odgovora,… mogoče pa je tudi to kao slovenska specifika in sta odgovora dva….in tole eksperimentalno početje se bo imenovalo Think QandA. Ekola, pa da vidimo...

Če bo koga tematika pritegnila pa seveda vljudno vabljeni k debati….