ponedeljek, 14. november 2011

Zaključek sezone - Yamadori in Jastrebarsko

Ta sezona je bila izjemno zanimiva in raznolika, zgodilo se je veliko stvari, pridobljenega je bilo precej novega znanja in izkušenj. Moja zbirka dreves se je letos obogatila in kar nekaj dreves je naredilo dober razvoji korak naprej...če povzamem "od oka" je bila to dobra sezona.

Tako kot se je celo leto odvijalo se tudi zaključuje. Zadnji dnevi so bili precej intenzivni in več kot zanimivi. Za začetek zaključka sezone je mojo zbirko dopolnila nova smreka.

11-2011 - Smreka (Abies Picea) - Yamadori

V petek sem se z največjim veseljem pridružil Janezu in Mateju na skupnem izletu. Bilo je super, dobre debate, lepa narava, veliko smeha in vsaj zame veliko prehitre hoje (resno sem razmišljal o prenehanju s kajenjem :) ). Odlična družba je bil ključi razlog, da je čas minil kar malo prehitro, a za tolažbo je mojo zbirko dopolnil prvi macesen. 

11-2011 - Macesen (Larix Decidua) - Yamadori

Sobota in nedelja sta prav tako minili kot bi trenil. Hrvatski bonsai klub je  kot podružnica TORE organiziral delavnico in zelo sem vesel, da sem imel možnost pomagati Tomažu pri izvedbi te dvodnevne delavnice. 

Teoretični del delavnice - prezimovanje dreves

Po uvodnem teoretičnem delu  delavnice (tokratna tema je bila "Prezimovanje") je sledilo praktično delo na drevesih. Prvi dan sem  Željku pomagal ožičiti smreko, ki je kasneje pod Tomaževimi rokami dobila svojo prvo novo podobo. Drug dan pa sem pred vsem pomagal Nikolaju pri delu na njegovem brinu. Oba dneva sem neverjetno užival.


Tomaž pri oblikovanju


Željkova smreka pred delavnico

Željkova smreka po delavnici


Dean pri delu na svojem Boru


Sam si bom delavnico zapomnil po dveh stvareh.  Prvič po žičenju. In drugič po izjemni skupini kolegov iz hrvaške, skupini, ki ima dobro energijo, je polna entuzijazma in res upam, da bom imel še kakšno priložnost za ponovno srečanje.

ponedeljek, 7. november 2011

Progetto Futuro in Enrico Savini

Ta vikend sem preživel v šoli Progetto Futuro, kjer smo učenci drugega letnika dva dni delali in se učili pod mentorstvom Enrica Savini in njegovega asistenta Tommasa Triossi. Osrednja tema so bili bori in po zanimivem teoretičnem delu smo nadaljevali z praktičnim delom na svoji drevesih. 

Zanimiv teoretični del
Informacij in praktičnih nasvetov je bilo tokrat izjemno veliko in nekako moram vso to novo znanje prvo prežvečiti in popredalčkati. V vsakem primeru pa se je samo potrdilo pravilo, da ko misliš, da nekaj malega znaš, hitro ugotoviš, da je to tako zelo malo, da je to en tak majhen, mini delček, ki ga bo treba še dolgo nadgrajevati, izpopolnjevati in pred vsem zavzeto delati.















Delal sem na boru vrste Pinus Mugo, ki je doživel svojo prvo oblikovanje. V tej fazi je bilo drevo oblikovano samo do stopnje kjer je nakazana osnovna oblika, prva ideja, ki še vedno dopušča možnost kakšnih manjših sprememb. Smernica oblike in slog drevesa pa je sedaj jasen, polkaskada z majhno kompaktno krošnjo in veliko dominantnega suhega lesa. 

Pinus Mugo pred oblikovanjem


Enrico Savini in njegove "magične roke"

Nekaj vej, ki jih v  končni obliki ne bo več je na drevesu ostalo kot pomoč za črpanje energije, drevo je oblikovano do stopnje, ki je varna za preživetje in zdravje drevesa. Naslednja leta sledijo nadaljnji razvojni koraki, suhi les, razvoj sekundarnih vej, podrobnejša definicija krošnje, postopna menjava substrata in tako naprej...

Pinus Mugo po prvem oblikovanju

Za zaključek pa še nekaj slik dreves ostalih udeležencev, ki so že v bolj zrelih razvojnih fazah in so doživele izjemne preobrazbe.

Pinus Mugo prej (Nik Rozman)
Pinus Mugo potem (Nik Rozman)
Bor na skali po oblikovanju (Blaž Jemec)

Bor by Rajko Podgornik Reš prej
Bor by Rajko Podgornik Reš potem

Dobro je bilo...